Kitap veya yazar aramak için metin yazın ve ara tuşuna basın, arama aynı zamanda kitap bilgileri arasında da yapılmaktadır...
Arama kutusunu silmek için tıklayın...
John Medina

Dr. John J. Medina, insan beyninin gelişmesinde rol oynayan genler ve psikiyatrik rahatsızlıkların genetiği üzerine odaklanmış bir gelişimsel moleküler biyologdur. Çalışma hayatının çoğunu özel araştırma danışmanı olarak, özellikle biyoteknoloji ve eczalık sektörlerinde zihin sağlığı üzerinde araştırmalar yaparak geçirmiştir. Medina, yöneticiliğini yaptığı Uygulamalı Öğrenme Araştırmaları için Beyin Merkezi’nin bulunduğu Seattle Pasific Üniversitesinde ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoteknik Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Medina, Seattle şehrinde kurulmuş ve bebeklerin bilişsel, hücresel ve moleküler düzeylerde bilgileri nasıl kodladığı ve işlemden geçirdiği üzerine odaklanmış bir araştırma merkezi olan Talaris Araştırma Enstitüsü’nün kurucu yöneticisidir.

Medina’ya 2004 yılında Ulusal Mühendislik Akademisinde üye bilim adamı mertebesi verilmiştir. Medina, Washington Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Yılın En Başarılı Öğretim Üyesi, Merrill Dow/ Sürekli Tıp Eğitimi Yılın Ulusal Öğretmeni ve iki kere Biyoteknik Öğrenci Derneği Yılın Öğretmeni seçilmiştir. ABD Eğitim Komisyonuna danışman olarak hizmet vermekte ve sinirbilim ile eğitim arasındaki ilişkiler konusunda düzenli olarak konuşmalar yapmaktadır.

Medina’nın yazmış olduğu kitaplar şunlardır: The Genetic Inferno (Genetik Cehennem); The Clock of Ages (Çağların Saati); Depression: How it Happens, How it Heals (Depresyon: Nasıl Ortaya Çıkar, Nasıl Tedavi Edilir); What You Need to Know About Alzheimer’s(Alzheimer Hakkında Bilmeniz Gerekenler); The Outer Limits of Life (Yaşamın Dış Sınırları); Uncovering the Mystery of AIDS (AIDS’in Gizemini Ortaya Çıkarmak) ve Of Serotonin, Dopamine and Antipsychotic Medications (Serotonin, Dopamin ve Antipsikotik Tedaviler Hakkında).

Medina zihnin bilgilere nasıl tepki verdiği ve bilgileri nasıl organize ettiği konularına hayatı boyunca büyük merak duymuştur. Bir eş ve iki erkek çocuk babası olarak, beyin bilimlerinin çocuklarımızı eğitme yöntemimizi nasıl etkileyebileceği ile ilgilenmiştir. Medina yaptığı araştırmalara, verdiği danışmanlık ve eğitim hizmetlerine ek olarak kamu görevlileriyle, iş ve tıp dünyasından uzmanlarla, okul yönetim kurullarıyla ve hayır kurumları yöneticileriyle sık sık görüşmeler yapmaktadır.

www.johnmedina.com


Yazarın tüm kitapları

Beyin Kuralları - Evde, okulda ve işte başarılı olmak için bilmeniz gerekenler... (Brain Rules - 12 Principles for Surviving and Thriving at Work, Home, and School)
John Medina Ocak 2010 272 Sayfa 
"Beynin çalışmasını parçalara ayırıp yalın bir dille inceliyor; bunun işyerinde ve okulda ne anlama geldiğini açık-lıyor… kelimelerin sayfalardan taşıp yaşamın içine aktığı bir yazı stili."
- USA TODAY
Hayatınız boyunca bir sürü kullanma kılavuzu okudunuz. Böylece kullandığınız şeylerin bazılarının nasıl çalıştığını anlayıp, bazılarından daha yüksek verim alıp, bazılarının da bozulmasını önlediniz. Peki ya kendi beyninizin nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Ondan daha çok faydalanmak istemez misiniz? Evde, işte ve okulda daha başarılı olmak güzel olmaz mıydı? İşte bu kılavuz tam da bunun için ilginizi bekleyen, kafatasınızın içindeki gizemli organ için.